poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Festiwal Komiksu Historycznego 2011 - relacja

I Festiwal Komiksu Historycznego odbył się w sobotę, 18 czerwca, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W czasie imprezy można  było spotkać twórców komiksów, kupić wystawione albumy, a nawet wziąć udział w lekcji języka japońskiego.


 IPN i Coyot PRESENTS byłi głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia.

Jak podają organizatorzy, celem festiwalu było popularyzowanie historii naszego kraju, szczególnie najnowszej, zwłaszcza wśród osób młodszego pokolenia.

Dariusz Cybulski, pomysłodawca Festiwalu Komiksu Historycznego ocenił, że taka forma przekazywania wiedzy jest ostatnio bardzo popularna. "Na polskim rynku jest taka sytuacja, że jest bardzo dużo małych wydawnictw Urzędów Miast, Gmin, które wydają właśnie komiksy o swoich historycznych bohaterach, o historii miasta" mówi Dariusz Cybulski. Dodaje jednak, że na pierwszym festiwalu nie udało się w całości zebrać wszystkich małych wydawnictw, natomiast udało się zebrać największe do tej pory wydawnictwa, które wydają komiksy historyczne.


"Komiksy historyczne stają się ostatnio coraz popularniejsze. To dobry sposób mówienia o historii i o osobach, które dokonały czegoś ciekawego czy bohaterskiego. Młodzi ludzie chętniej sięgną po komiks niż po kolejny historyczny podręcznik" - powiedziała PAP Anna Klimowicz. Oceniła, że komiks jest dobrym nośnikiem ważnych treści, które można w przystępny sposób przekazać dzieciom i młodzieży.

Otwarcia festiwalu dokonali wspólnie rysownik, twórca postaci Tytusa, Romka i A'Tomka, Henryk Jerzy Chmielewski i prof. Jerzy Eisler z warszawskiego oddziału IPN. Wśród zaproszonych gości byli się m.in. pisarz fantasy i popularyzator sztuki komiksu Tomasz Kołodziejczak, trójmiejski rysownik Tomasz Mering oraz dziennikarz, publicysta i rysownik Krzysztof Wyrzykowski.

Festiwal podzielony był na dwie zasadnicze części: dyskusyjną i warsztatową. W planie części dyskusyjnej były spotkania i rozmowy z twórcami komiksów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak napisać scenariusz do komiksu. W części warsztatowej poćwiczyć rysunek oraz nauczyć się języka japońskiego. Warsztaty  prowadzadził  Atsuhiko Taniguchi z publikującego mangi wydawnictwa Waneko.

Publiczności  pokazano komiks "Solidarność", autorstwa aktora i satyryka Jacka Fedorowicza. Odbyła się także prezentacja komiksów wojennych oraz spotkanie z autorami antologii "Powstanie 44", komiksu wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.



Na wystawie "Rysować historię"  zaprezentowano fragmenty trzech najnowszych, dopiero powstających komiksów Chmielewskiego ("Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani", "Tytus, Romek i A'Tomek w powstaniu warszawskim z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani", "Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani")..


Wśród  innych wystaw jakie można było obejrzeć w Przystanku Historia były: „PRL w komiksie”, Ratman w powstaniu warszawskim: Tomasza Niewiadomskiego, a także dwie wystawy twórców Epizodów z Auschwitz „Wystawa przekrojowa Epizodów”, a także  duża wystawa najnowszego albumu pt. „Nosiciele Tajemnic”.
Na sali głównej można było także oglądać wystawę zbiorczą  przygotowowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego - „Antologii powstanie 44”.

W warszawskiej galerii Sens Nonsensu można było oglądać wystawę prac Krzysztofa Wyrzykowskiego i Sławomira  Zajączkowskiego do komiksu: “Wilcze Tropy”.


Wśród wystawców pojawiły się takie wydawnictwa jak Prószyński i Spółka, Egmont Polska, Bellona. Swoje stanowisko także miało polsko-japońskie wydawnictwo Waneko. Prezentowane albumy poruszały głównie tematy związane z historią Polski, jednak wśród nich także  swoje miejsce znalazły komiksy japońskie (mangi), np. "Hiroszima 1945", autorstwa Keiji Nakazawy. Komiksy można kupić na giełdzie, podobnie jak płytę z muzyką "Solidarni z Japonią".


Na festiwalu pojawili się: Marcin Andrys, Gabriela Becla, Wojciech i Mikołaj Birek, Dariusz Cybulski, Ernesto Gonzales, Grzegorz Janusz, Krzysztof Janicz, Sławomir Kiełbus, Tomasz Kołodziejczak, Kazimierz Krajewski, Marcin Krzanicki, Szymon Holcman, Jacek Lech, Tomasz Łabuszewski, Jakub Martewicz, Przemysław Mazur, Tomasz Mering, Maciej Mikulski, Tomasz Niewiadomski, Janusz Ordon, Iwona i Maciej Pietrasik, Monika Powalisz, Jacek Przybylski, Michał Pyteraf,  Adam Rusek, Krzysztof Skrzypczyk, Zygmunt Similak, Michał Słomka, Marek Szyszko, Martyna i Atsuhiko Taniguchi, Witold Tkaczyk, Zbigniew Tomecki, Violetta Urbaniak, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski, Robert Zaręba.

Fotorelacja i program FKH 2011.


 Wstęp na I Festiwal Komiksu Historycznego był wolny.
(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz