środa, 21 września 2011

Festiwal Jerzego Skarżyńskiego – "Architekt wyobraźni"

Festiwal „Jerzy Skarżyński - architekt wyobraźni” poświęcony jest sylwetce wybitnego scenografa, malarza, ilustratora, rysownika komiksów, autora plakatów filmowych i teatralnych.

Od 26 września do 31 grudnia b.r  w kilku katowickich galeriach będziemy mogli zapoznać się  z  wielowątkowości i złożoności dokonań artysty, tworzącego w obrębie kilku dyscyplin sztuki.

24 września 2011 - prapremiera festiwalu, wernisaż wystawy "W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego" - podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Na wystawach, prezentujących poszczególne dziedziny jego działalności, można zapoznać się z najbardziej znanymi projektami teatralnymi i filmowymi, rysunkami z lat 40-tych i 50-tych, grafikami prasowymi, obrazami oraz ilustracjami z książek skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłego czytelnika.

Szczególne miejsce wśród prezentowanych dzieł zajmują zachowane karty komiksów do Janosika i nigdy niewydanego P.E.

Festiwal stwarza niepowtarzalną możliwość prześledzenia tropów i motywów przenikających poszczególne płaszczyzny twórczości Jerzego Skarżyńskiego, odszukania inspiracji i skojarzeń powtarzających się niezależnie od języka medium, jakim posługiwał się artysta. Porównanie ze sobą odmiennych, a jednocześnie tak ściśle ze sobą powiązanych nurtów, pozwala na wniknięcie w świat wyobraźni twórcy, którego dzieła na stałe zagościły także w wyobraźni jego odbiorców.




HARMONOGRAM FESTIWALU:


  W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego.
  26.09. – 25.11. 2011  
sala ekspozycyjna Centrum Scenografii Polskiej

  Pop ? Art ? Narracje obrazowe Jerzego Skarżyńskiego.
  04.10 – 13.11. 2011  
sala imprezowa Muzeum Śląskiego

  Fotografie prawdziwej rzeczywistości. Filmowe obrazy J. Skarżyńskiego.
  10.10. - 27.11. 2011   
Galeria Szyb Wilson

  Papierowa rekwizytornia Jerzego Skarżyńskiego.
  08.11. – 18.12. 2011    
Galeria Piętro wyżej  Centrum Kultury Katowice

  Mapy wyobraźni. Przestrzenie obrazów Jerzego Skarżyńskiego.
  22.11. – 31.12. 2011  
sala imprezowa Muzeum Śląskiego


POLECAMY!!!




Jerzy Skarżyński - urodzony 16 grudnia 1924 w Krakowie wybitny scenograf teatralny i filmowy, malarz, autorów komiksów, twórca plakatów, rysownik i ilustrator. Członek Klubu Artystów, II Grupy Krakowskiej i Międzynarodowej Organizacji Autorów Komiksów AIAC. Przed wojną wychowanek renomowanego gimnazjum im. Króla J. Sobieskiego. W czasie okupacji uczeń Zawodowej Szkoły Przemysłu Artystycznego (Kunstgewerberschule), związany z Grupą Młodych Plastyków i Podziemnym Teatrem Eksperymentalnym Tadeusza Kantora. Po wyzwoleniu rozpoczyna początkowo naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie zostaje słuchaczem Akademii Sztuk Pięknych i Instytutu Sztuki Filmowej.

W latach 1948-1958 wiąże się zawodowo z Teatrem Lalki i Aktora Groteska w Krakowie, a od roku 1958 podejmuje pracę scenografa w Starym Teatrze w Krakowie. Jednocześnie tworzy scenografie dla szeregu innych scen krakowskich, wystawia w Warszawie, Tarnowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Zakopanem, Białymstoku. Autor ponad 170 scenografii teatralnych i telewizyjnych. Od 1959 zajmuje się także scenografią filmową, z których do najbardziej znaczących należą ekranizacje Rękopisu znalezionego w Saragossie, Lalki i Sanatorium pod klepsydrą. Od początku lat 50. współpracuje z Przekrojem, publikując rysunki i grafiki, towarzyszące zamieszczanym artykułom. Twórca komiksów oraz ilustracji książkowych, autor szeregu plakatów filmowych i teatralnych, jak również okazjonalnych, związanych m.in. z działalnością Piwnicy pod Baranami i Festiwalem Jazz Jamboree. Równolegle od 1969 prowadzi zajęcia w Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej, od 1988 jako profesor, a w latach 1990-1992 obejmując stanowisko kierownika Studium. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za twórczość scenograficzną i malarską. Zmarł 7 stycznia 2004 w Krakowie.

Nagrody indywidualne:
1962 - wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki z okazji wystawy Polskie dzieło plastyczne w 15-leciu PRL (razem z Lidią Skarżyńską)
1964 - I nagroda za scenografię do sztuki M. Szołochowa Cichy Don w Starym Teatrze w Krakowie, na katowickim Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich
1966 - I nagroda za scenografię do sztuki Sławomira Mrożka Tango w Starym Teatrze w Krakowie, na wrocławskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych
1971 - II nagroda za scenografię do przedstawienia Janko Muzykant wg Henryka Sienkiewicza w Teatrze Groteska w Krakowie, na opolskim V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek (razem z Lidią Skarżyńską i Kazimierzem Mikulskim)
1974 - nagroda indywidualna za najlepszą scenografię do filmu Sanatorium pod klepsydrą, na gdańskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (razem z Andrzejem Płockim)
1975 - nagroda Miasta Krakowa za całokształt twórczości (razem z Lidią Skarżyńską)
1977 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w dziedzinie plastyki za całokształt twórczości w dziedzinie scenografii (razem z Lidią Skarżyńską)
1983 - I nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji za scenografię do spektaklu TV Nie-boska komedia wg Z. Krasińskiego (razem z Lidią Skarżyńską)
1995 - nagroda honorowa krakowskiej filii Fundacji Kultury Polskiej
1998 - nagroda Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie scenografii i malarstwa
1999 - nagroda Koryfeusza scenografii polskiej nadana przez katowickie Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego
2003 - nagroda Honorowego Ludwika , wyróżnienie przyznawane przez krakowskie środowisko artystyczne za całokształt twórczości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz