czwartek, 8 września 2011

"Jak małpa została harcerzem, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka"


Tytus w ToruniuZapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy "Jak małpa została harcerzem, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka". Odbędzie się on 15 września (czwartek) o godz. 17 przy ul. Mickiewicza 49 w galerii Fundacji Les Artes w Toruniu. Wystawę można będzie oglądać do 13 października.

Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego - starsze pokolenie z sentymentem powspomina, a młodsi - będą mieli okazję poznać postać sympatycznej małpy o imieniu Tytus i jej przyjaciół: Romka i A'Tomka.

Wystawa jest częścią cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem", prezentowanym w muzeach państwowych i galeriach (m.in. Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, Muzeum w Barlinku, Muzeum Regionalne  w Opocznie, Muzeum w Wałbrzychu, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Muzeum Wałcza, Muzeum w Rabce-Zdroju, Galeria Sztuki Współczesnej w Brzegu, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Łowicka w Warszawie, Muzeum Wigier).

Skąd się wziął Tytus?
Są dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu ("ty - tusz"), która autorowi skojarzyła się z postacią szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doświadczalną. Był to komiks pt. "Romek i A'Tomek", traktujący o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.

Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjątkowo trudne. Połowa lat 50-tych XX wieku. Środek ery komunizmu, którego założenia odnośnie kultury, odrzucały komiks  jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. Był nawet zakaz jego rozpowszechniania. Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy "Świata Młodych" - harcerskiej gazety, płynącej "z prądem" wytycznych Partii, wstrzymywali się z opublikowaniem jakiejś historyjki obrazkowej.

Okazja nadarzyła się w 1957 roku, kiedy ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wcześniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało. I kosmos, i zwierzę doświadczalne (jak słynna suka Łajka). Problem, że była to, niestety, małpa... Czy to wypada?

Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciąg dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem - udało się! I tak to trwa nieprzerwanie do dzisiaj.

•  •  •
Fundacja Les Artes, która gości wystawę w Toruniu, prowadzi m.in. terapie zajęciowe poprzez sztukę dla osób chorych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Promuje rozwój kulturalny, rozbudza i rozwija różne form aktywności twórczej. Zajmuje się też popularyzacją zjawisk w różnych dziedzinach twórczych (zwłaszcza sztuk wizualnych).

Autorem cyklu wystaw jest Wojciech Łowicki, kurator sztuki. Współorganizator (w 1997 roku) pionierskiej wystawy, dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Kurator wystaw na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu ekspozycji "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (m.in. ekspozycja "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka", "Propaganda w komiksie czasów PRL-u"). Członek Partii Dobrego Humoru.

Osoby zainteresowane wystawą, mogą pisać na adres: wojciech.lowicki@wp.pl
lub dzwonić: 663 33 04 63.
http://sadurski.com/
Na ilustracji: okolicznościowy rysunek Papcia Chmiela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz