piątek, 9 września 2011

Komiks regionalny: "Upadek Wielkiego Mistrza"

Jak nazywa się ta miejscowość? Bzddziszewo Królu ... A to niech już będzie Grunwald!!
 (Kabaret Smile, Moralnego Niepokoju) 

 Sagi krzyżackiej ciąg dalszy. Rok 2010 był rokiem pod gwiazdą  Grunwaldu. Po raz 600  na polach.. zmierzyły się (w bitwie rekonstrukcyjnej)  dwie potęgi, chorągiew halicka, litewska, tatarska, mazowiecka, po drugiej stronie komturie; kętrzyńska, brodnicka, malborska i  ostródzka. Wśród  taboru stoisko Narodowego Centrum Kultury, Muzeum w Ostródzie: a na stoiskach darmowa publikacja: „Upadek Wielkiego Mistrza” i  autorzy tego albumu: scenarzysta Tomasz Sosnowski i  rysownik Mirosław Dunin-Sulgostowski - oddajemy mu głos.

   Na  6 stronach ukazane zostały sceny bitewne: przekazanie przez Mszczuja zdobycznego relikwiarza królowi Władysławowi Jagielle. Nakład komiksu to 5000 sztuk. Powstał w ramach projektu „Zamki i rycerze w czasie bitwy pod Grunwaldem. Ostródzki epizod".
   „Gazeta Olsztynka” i jej  miejscowe dodatki rozpisywały się o tym albumiku, informacja trafiła także poza województwo warmińskie, do gazety Nowości -Nowe Miasto Lubawskie. Komiksowe medium miało dobrą  prasę.


Tytuł: „Upadek Wielkiego Mistrza”

  • Scenariusz: Tomasz Sosnowski
  • Rysunki:  Mirosław Dunin-Sulgostowski
  • Wydawca: Muzeum Ostródzkie
  • Data premiery: 20.06.2010r
  • Okładka: miękka
  • Format: 170 x 255 mm
  • Papier: kreda
  • Druk: kolor. cz-b, kolor
  • Liczba stron: 6
Upadek Wielkiego Mistrza - to tytuł komiksu o jednym z epizodów Bitwy pod Grunwaldem. Został wydany przez Urząd Miasta i Muzeum w Ostródzie. Akcja rozpoczyna się w Ostródzie 18 lipca 1410 roku. Wtedy właśnie na zamku spoczęło w drodze do Malborka ciało wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, który poległ pod Grunwaldem trzy dni wcześniej. Komiks przypomina jego pogromcę Mszczuja ze Skrzyńska herbu Łabędź, rycerza chorągwii nadwornej. To on pokonał słynnego krzyżaka i potem przekazał w darze królowi Jagielle należący do wielkiego mistrza relikwiarz. 
Ciekawostką jest to, że autorem rysunków do tego komiksu jest Mirosław Dunin-Sulgostowski, który mieszka w Ostródzie i jest jednym z potomków rycerza Mszczuja. Komiks opowiada o jego wielkim przodku.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz