niedziela, 11 września 2011

Komiks regionalny: "Zaczarowana Altana"

     Czy komiks regionalny może być dziełem cyklicznym? Tak jeśli zajmują się tym profesjonaliści, a mowa tu o Sławomirze Kiełbusie i  Ewie Karskiej.

"Zaczarowana Altana" - to kolorowa opowieść o dziejach miasta nad Brdą. Ukazały się już cztery zeszyty komiksu dla dla dzieci, ale czy tylko dla nich? Grupka dzieci za pomocą wehikułu czasu, jakim jest tytułowa altana podróżuje po Bydgoszczy. Album w przystępny sposób zapoznaje nas z historią miasta i Polski.


Oprócz znakomitych rysunków Sławomira Kiełbusa, na uwagę zasługuje scenariusz Ewy Karskiej.
Każdy człowiek wie, że wiersza (historii) nauczy się gdy rymuje się.  Jest to bardzo trudna sztuka  podać wiedzę  w formie wierszo-komiksu i zachować opowieść w ciągłości, dynamicznym rozwoju i obrazkowej sekwencyjności. Duet autorów w przystępny sposób przybliżył najmłodszym komiks, okolice miasta w którym mieszkają,  gdyż album w największej ilości trafił do okolicznych szkół i przedszkoli.  Za darmo można go zdobyć z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Nakład każdego odcinka kształtuje się od 10 000 do 12 000 egzemplarzy.
 Jest jeszcze jedna rzecz którą zauważają nieliczni (i nie jest to zarzut negatywny do twórców „Zaczarowanej Atlany”).
W obecnych czasach znany jest marketingowy mechanizm tzw. lokowania produktu, (umieszczenie produktu w środku przekazu, w taki sposób żeby przemawiał on do podświadomości odbiorcy i zachęcał go do używania bez przekazywania oczywistej i otwartej reklamy).
Właśnie takie "małe lokowanie" istnieje w „Zaczarowanej Atlanie". Producentem, nie mylić z wydawca, jest oficyna MAAR, które jest spółką córką firmy Per Aarsleff Polska, która  zajmuje się wodą, wodociągami i czystością wody.  Albumy nienachalnie przemycają takie tematy jak, oszczędzanie wody, czystość wody, dbanie o środowisko.  Jest takie mądre powiedzenie, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Ciekawostką  jest także to, że powstała sztuka teatralna na podstawie komiksu. Jeśli w ten sposób się edukuje i opowiada historię  miasta, można  napisać tylko „mistrzostwo świata”.  Odpowiedz dlaczego komiks regionalny może być dziełem cyklicznym już znacie.


 "Zaczarowana Altana #04 - Podróż Czwarta"


Scenariusz: Ewa Karska
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Producent: MAAR Bachan Marzena J.
Wydawnictwo: Wydział Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy
Data wydania:  01 07.2010r
Papier: kreda
Stron: 28
Druk: kolor
Format: A4
Cena: (za darmo)

Historia kilkorga dzieci, które dzięki zaczarowanej altanie przenoszą się w czasie poznając różne ważne i ciekawe wydarzenia z historii Bydgoszczy, zaczarują cię  po raz czwarty!




"Zaczarowana Altana #03 - Trzecia Podróż "


Scenariusz: Ewa Karska
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Producent: MAAR Bachan Marzena J.
Wydawnictwo: Wydział Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy
Data wydania:  21 07.2009r
Papier: kreda
Stron: 26
Druk: kolor
Format: A4
Cena: (za darmo)

 Zapraszamy Was na trzecie spotkanie z bohaterami komiksu Zaczarowana Altana. Tym razem wraz z trójką bohaterów - których doskonale znacie - przeniesiemy się do wieku XIX, aby poznać dzieje Kanału Bydgoskiego. To fascynująca opowieść, która pokazuje, jak dziwnymi i pokrętnymi drogami chadza historia, zwłaszcza naszego miasta. Bydgoszcz, jak Feniks podnosiła się z popiołów, by znowu odbudować się i zakwitnąć gospodarczo. Takim dramatycznym czasem w życiu miasta był wiek XVIII, gród wyczerpany wojnami, zarazami i wszelkimi możliwymi plagami, chylił się ku upadkowi. Polska nie zapomniała jednak o bydgoszczanach, królewski kartograf, Franciszek Czaki opracował projekt kanału. Przedsięwzięcie to miało na celu ratowanie zaniedbanego gospodarczo regionu i oczywiście miasta. Niestety, I rozbiór Rzeczypospolitej w 1772 roku położył kres tym planom. W tym momencie na scenie historii pojawia się pruski król Fryderyk II, który wraz ze swoim doradcą Franzem von Breckenhoffem - korzystając z polskich planów - wcielił w życie ideę budowy kanału. W ten sposób Europa Zachodnia została połączona drogą wodną z Europą Wschodnią. Dzięki temu Bydgoszcz dostała szansę rozwoju, a Kanał Bydgoski do dziś służy wodniakom z całej Europy. Na tle tych wydarzeń rozgrywa się akcja kolejnej części przygód Leny, Kimi, Bilala i Alexa.


"Zaczarowana Altana #02 - Druga Podróż "


Scenariusz: Ewa Karska
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Producent: MAAR Bachan Marzena J.
Wydawnictwo: Wydział Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy
Data wydania:  11 11.2008r
Papier: kreda
Stron: 28
Druk: kolor
Format: A4
Cena: (za darmo)

 Bohaterami pierwszego tomu była trójka dzieci: bydgoszczanka Lena, której tata jest "wielkim magiem", budującym wehikuł czasu, Kim Li (czyli Kimi) - pasjonatka historii oraz pochodzący z Libanu Bilal.  Celem wszystkich poczynań trójki przyjaciół jest zakradnięcie się do altany i podróż w nieznane. Dzieci osiągają swój cel i niespodziewanie dla samych siebie trafiają do czternastowiecznej Bydgoszczy, gdzie przebywa król Kazimierz Wielki.  Tom drugi Zaczarowanej Altany stanowi dalszy ciąg przygód Leny, Kimi i Bilala.


"Zaczarowana Altana #01 "


Scenariusz: Ewa Karska
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Producent: MAAR Bachan Marzena J.
Wydawnictwo: Wydział Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy
Data wydania:  15 05.2008r
Papier: kreda
Stron: 28
Druk: kolor
Format: A4
Cena: (za darmo)

 Zaczarowana Altana to komiks opisujący historię Bydgoszczy i wydarzenie związane z nadaniem miastu praw przez króla Kazimierza Wielkiego. Komiks wydano staraniem Urzędu Miasta Bydgoszczy.  Komiks autorstwa jednego z najlepszych polskich rysowników Sławomira Kiełbusa (rysunki) i Ewy Karskiej (tekst) wydało wydawnictwo MAAR Marzena J. Bachan.  Bohaterka komiksu, dziewczynka o imieniu Lena. Naszą bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy chce wraz z przyjaciółmi wykraść klucz do altany, w której jej tata "mag wszystkim znany, budował pojazd zaczarowany". W komiksie pojawiają się charakterystyczne, bydgoskie miejsca, m.in. wieża ciśnień, Filharmonia Pomorska czy ul. Długa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz