Lublin to komiksowe miasto wszech miar i wszechrzeczy. Tu odbywał się Trach, potem LeSZeK, z stąd wywodzi się Ryszard Likwidator Dąbrowski.
Tu mieszka czołowa grupa rysowników i ilustratorów tworzących np. dla lubelskiej Fabryki słów (wydała komiks "Dobić Dziada").
To także największe miasto wschodniej Polski, pretendujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Miasto studentów i różnorodności kultur, narodów i religii. Komiksowy Lublin to także pierwsza próba przywrócenia zeszytówek X2 Grzeszkiewicza, Cybulskiego, a także przywrócenia zeszytówek na cały kraj do saloników prasowych, przez Jakuba Kiyuca z Wydawnictwem Czarna Materia.
To działania rysownicze i publicystyczne Pałki ,Mazura, Andrysa w propagowaniu komiksu, a także Ziniol z redaktorem Dominikiem Szczesniakiem na czele. To właśnie komiksowy Lublin, położony wśród malowniczego krajobrazu, pełnego wąwozów, baśniowych lasów i urokliwych jezior, (z własnym zalewem Zemborzyckim).
Lecz jest taki Lublin komiksowy o którym nie wiedzą nawet sami komiksiarze:
wydawanie komiksów przez Kancelarie Prezydenta - Marketing Miasta Lublin.
Nie wiele osób wie o komiksach publikowanych przez miasto Lublin. Osoby pracujące w dziale marketingu, znają powyżej opisany świat lubelskiego komiksu, natomiast nie korzystają z niego.
Wykorzystują natomiast komiks do edukacyjnego podejścia i pogłębiania współpracy pomiędzy miastami partnerskimi. W sieci nie znajdziecie za dużo informacji o tym. Jedynie troszkę na temat pierwszego albumu Unia Lubelska czyli: Tajemnica zaginionej pieczęci i przeczytacie sobie go w pdfie.
Wydano jeszcze „Legendę o czarciej łapie” i „Zebrane prace komiksowe - warsztaty".
Natomiast już na ten temat, nic nie znajdziecie. Nazywam to wiedzą tajemną.
Dewizą propagowania tych darmowych pozycji, jest rozdawnictwo wśród dzieci i rozsyłanie ich po miastach partnerskich. Wszystko w porządku, tylko zarzut dotyczy jednej sprawy: dystrybucji. Jak sam człowiek fizycznie, fuksem na te komiksy nie trafi, nie dowie się o ich istnieniu.
Są to pozycje interesujące pod względem rysunkowym i scenariuszowym.
Zapoznałem się z albumem Unia lubelska..., powstał papierowo w czterech obcojęzycznych wersjach, angielskiej, litewskiej, portugalskiej, w tym roku niemieckiej. Wydawcą albumów jest Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin. Autorem scenariusza i oprawy wizualnej jest Tomasz Wilczkiewicz. (Pierwsze skojarzenie i porównanie autora z wczesnym Sławkiem Kiełbusem.). Komiksy te mają na celu przybliżyć historie i legendy tamtejszych okolic. Publikacje będzie można nabyć bezpłatnie, podczas imprez organizowanych przez miasto. Część z nich będzie rozprowadzana po szkołach i uczelniach w regionie.
Podsumowując:
Do zbieraczy: Miłych poszukiwań.
„ Unia Lubelska czyli: Tajemnica zaginionej pieczęci” (okładka wersji niemieckiej)
- Scenariusz: Tomasz Wilczkiewicz
- Rysunki: Tomasz Wilczkiewicz
- Wydawca:Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin 2010/2011
- Data premiery: 2010r
- Okładka: miękka
- Format: 210x290 mm
- Papier: kreda
- Druk: kolor
- Liczba stron: 10
- Cena: darmowa publikacja
Zapraszam do przeczytania historii o Unii Lubelskiej w sieci. Komiksy maja na celu przybliżyć historie i legendy tamtejszych okolic. Publikacje będzie można nabyć bezpłatnie, podczas imprez organizowanych przez miasto. Część z nich będzie rozprowadzana po szkołach i uczelniach w regionie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz